יום שבת, 3 בינואר 2015

ינואר 2015- מוקדש למנתחי התנהגות

שנה אזרחית חדשה. שנה טובה!!
תובנות לסיכום שנה? תקוות לקראת שנה? 
תובנה עם תקוה יחדיו-: הדור החדש של מנתחי התנהגות. 
השנה ראיתי עליה ברורה של כוחות צעירים (בלי שמות, לא זה מה שחשוב), מנתחי-התנהגות של העשור הזה, שלוקחים הובלה ויוזמה לקידום ניתוח התנהגות בישראל של העשור הנוכחי. 
אתר חדש בפייסבוק, יותר מרכזי טיפול, הרתמות כוחות חדשים להוראה, תקווה לרישוי המקצוע, חוגי שיח ומחקר.
האם אתם מודעים לאחריות העצומה שעליכם? 
הדור שלנו, שעדיין עומד בראש (עמותות, חוגים...) יפנה לכם את הבמה בעשור הזה (לא דווקא בשנה הזו....). 
ואתם תהיו שם לקחת את ההובלה! 
האתגר עדיין עצום ורב-
מערכת החינוך, שסובלת מירידה מתמשכת ומעציבה באיכות כח-האדם הנשאב אליה, תשווע עוד יותר מבעבר להדרכה אפקטיבית בניווט כיתה, ויהיה חוסר גדול בהדרכה כזו, חוסר שיתמלא גם בהחדרת הגישה למערכת ההכשרה להוראה (ואתם תלמדו שם), וגם בהדרכת שטח של מורים. הדרכה זו תוכל להיעשות ביעילות על ידי מנתחי התנהגות שיתמחו בתחום. לא בחינוך המיוחד, לא באוטיזם, אלא פשוט בכיתות הרגילות, שבהן מתבצע עיקרו של החינוך וההוראה לכל אוכלוסיית ילדי ישראל, בכל המגזרים. 
החינוך במשפחות, ההתמודדות של הורים עם חינוך בכלל- נעשה קשה יותר בתקופתנו, כשערכים של משמעת, כיבוד הורים וחוק, נחלשים. הצורך בהדרכת הורים, גם לכאלו שזמנם הפנוי לחינוך יורד, צורך זה גדל והולך, ואתם תוכלו לתת מענה לחלק ממנו. 
ומאתגר לא פחות- מספר הילדים המאובחנים בספטרום האוטיסטי ממשיך לעלות, ויטיל עול כבד על החברה- בעיקר בהטמעת שיטת טיפול אפקטיבית להטבת עתידם של ילדים כה רבים. ABA ממשיך להוביל ביכולת לתת מענה, וגם בכך תובילו בכל המסגרות, מזו הביתית, דרך מערכת החינוך הציבורית, ועד מסגרות לחיים. 
אני מקווה שתעמדו באתגרים הגדולים האלו בכבוד ובמקצועיות. 
ולשם כך- כל מי שיכול- שיגיע לתואר שלישי, שמשם תוכלו להגיע לעמדות ההשפעה הנדרשות לתחום. 
בהצלחה. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה