יום שישי, 11 באוקטובר 2013

אחרי רומניה- בית לחם, ו ABA

עבר חודש מאז הכתיבה הקודמת. איני יכול שלא לנסות להסביר זאת....התנהגות הכתיבה אף היא צריכה תידלוק בחיזוקים. מן הסתם מיעוטן של תגובות אינו משמר התנהגות כתיבה, גם אם אני מדמיין אתכם קוראים ושמחים...אז מי ששמח בכתוב- שימצא דרך להגיב!.  
אתמול ראיתי את המציאות מצידו השני של הגבול הפנימי שלנו, גבול בלתי נתפס בין ירושלים לבית לחם, בין שטח ישראלי, לשטח C לשטח A.
פשוט הוזמנתי על ידי חברתי צביה, מטפלת במוסיקה שעובדת חלק מזמנה במוסד שיקומי בבית לחם,  לתת (בהתנדבות) סדנא על ניתוח התנהגות לצוות שעובד במקום. צירפתי למשימה שני מנתחי התנהגות נוספים שהסכימו לתת סדנא של כמה שעות כל אחד.
לפני המפגש ביקשתי לבקר במוסד עצמו, בבית ג'אללה.
המקום נקרא Lifegate  .  מבנה ששלוש קומות מתוכניתו המלאה בנויות לתפארה, מצוייד כהלכה, ברמה גבוהה. הכל מתרומות מן הסתם מאירופה. שלל חדרים לכל פעילות שיקומים אפשרית, גישה אקולוגית מתקדמת, אנשים שתורמים לשיקום ואיכות חיים לכל מוגבלות קיימת, מCP בכסאות גלגלים , עבור דרך פיגור שכלי וכמובן גם אוטיסטים.  (http://lifegate-reha.de/en/start/)
והצוות שבו, כעשרים וחמש נשים ושני גברים  (היחס כמו אצלנו) הגיע למפגש השתלמות, בבית ספר תליתה קומי (שבשטח C).
ואז קורה המוכר לנו בכל מקום- מחיצות בין אישיות, קונפליקטים לאומיים, מצוקות פוליטיות וכלכליות מונחים הצידה, וניתוח התנהגות מדבר אל כולם
גם אצלם האוטיסטים נמצאים, ויהיו יותר מקודם, גם אצלם בולטת התנהגות גירוי עצמי ופגיעה עצמית, בריחה מלמידה והתפרצויות זעם. גם אצלם לא מצליחים ללמד כמו שאפשר, גם אצלם יחס של 2 על 8 ילדים לא מאפשר תכניות אינטנסיביות. וגם אצלם ניתוח התנהגות יכול להועיל כדי להכשיר לעבודה יעילה יותר.
קשב ועירנות מעבירים כמה שעות של הרצאה משתפת, עם שאלות והדגמות. והאנגלית שלי מתורגמת הפעם לא לרוסית ולא לרומנית, אלא לשפה הרשמית השניה של ארצנו, ערבית, זו שאנו לא יודעים , לבושתנו, לדבר בה!!
יהיו עוד שני מפגשים, ולאחריהם אולי עוד, וכבל נשלח ונקלט המסר- גם מהם ראוי שיצאו ללמוד ניתוח התנהגות. ולוואי ויכלו לבא אלינו ללמוד (אבל מחסום השפה...), ואם לא כאן אז בעמאן!!
ואני ביקשתי וקיבלתי סיור מאלף בבית לחם עצמה ובנותיה. מבט מהדרום על ירושלים כולה (בית ג'אללה מקום גבוה...), זכרונות ממקומות שהייתי בהם לפני 40 שנה כחייל צעיר, כנסיית המולד, החומה האיומה שעוטפת את מתחם קבל רחל,  המכוסה בגרפיטי כמו חומת ברלין שנפלה. העמק הנפלא של הכרמיזן המאויים בהרס בבניית הגדר-חומה שלא הושלמה....
ותמונה אצרף בנפרד.....
שבת שלום ושבוע טוב.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה